DEKLARACJA MSZ DANII JEDNOZNACZNA
Dodane przez abrakadabra dnia 30 czerwiec 2015
DANIA CHCE KONTROLOWAĆ GRANICĘ

Taką deklarację złożył podczas wizyty w Berlinie nowy szef duńskiego MSZ Kristian Jensen. Zapewnił, że kontrole nie będą sprzeczne z zapisami Układu z Schengen.

Porozumienie z Schengen znosi kontrole osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, a w zamian wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki ...


Rozszerzona zawartość newsa
DANIA CHCE KONTROLOWAĆ GRANICĘ

Taką deklarację złożył podczas wizyty w Berlinie nowy szef duńskiego MSZ Kristian Jensen. Zapewnił, że kontrole nie będą sprzeczne z zapisami Układu z Schengen.

Porozumienie z Schengen znosi kontrole osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, a w zamian wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej.

Dania już raz wprowadziła kontrolę na granicy z Niemcami. W lipcu 2011 roku parlament duński zatwierdził propozycję ówczesnego prawicowego rządu, by przywrócić kontrole na granicach, co spotkało się z falą krytyki ze strony Komisji Europejskiej oraz innych państw UE. Na przejściach z Niemcami pojawili się celnicy, którzy dokonywali wyrywkowych kontroli. Wówczas premierem Danii był Lars Lokke Rasmussen, który w ostatnią niedzielę został ponownie mianowany szefem duńskiego rządu.

Przywrócenie kontroli na granicy z Niemcami było jednym z kluczowych postulatów Duńskiej Partii Ludowej podczas rozmów koalicyjnych. Partia ta w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskała drugi wynik, zdobywając o trzy głosy więcej niż tworzący rząd liberałowie z Venstre.

Duńska Partia Ludowa nie chce wyprowadzenia Danii z UE, ale domaga się reform podobnych do tych, o które zabiega premier Wielkiej Brytanii David Cameron, pragnący odzyskać dla Londynu suwerenność w pewnych obszarach. W przypadku Duńskiej Partii Ludowej chodzi głównie o zachowanie kontroli nad polityką imigracyjną.


© foto: pixabay.com