JUTRO DUŃSKIE WYBORY PARLAMENTARNE
Dodane przez abrakadabra dnia 17 czerwiec 2015
W SONDAŻACH GÓRĄ OPOZYCJA

Tuż przed wyborami parlamentarnymi w Danii centroprawica nieznacznie prowadzi w sondażach przed rządzącym blokiem centrolewicowych partii popierających premier Helle Thorning-Schmidt. Wielu Duńczyków wciąż nie wie, na kogo w czwartek odda głos.

Według opublikowanego w poniedziałek sondażu portalu Politiko.dk opozycyjny sojusz centroprawicowy, zdominowany przez ...


Rozszerzona zawartość newsa
W SONDAŻACH GÓRĄ OPOZYCJA

Tuż przed wyborami parlamentarnymi w Danii centroprawica nieznacznie prowadzi w sondażach przed rządzącym blokiem centrolewicowych partii popierających premier Helle Thorning-Schmidt. Wielu Duńczyków wciąż nie wie, na kogo w czwartek odda głos.

Według opublikowanego w poniedziałek sondażu portalu Politiko.dk opozycyjny sojusz centroprawicowy, zdominowany przez liberałów byłego premiera Larsa Lokke Rasmussena, może liczyć na 51,4 proc. głosów wobec 48,6 proc. poparcia, jakie w badaniu uzyskał pięciopartyjny blok partii lewicowych i lewicowo-liberalnych pod przywództwem socjaldemokratów i obecnej premier.

Powrót centroprawicy na pierwsze miejsce w sondażach może wynikać z zeszłotygodniowej debaty na temat imigracji i wydatków państwa, podczas której rządy Thorning-Schmidt spotkały się z krytyką nawet wśród partii wchodzących w skład centrolewicowego bloku.

W ostatnich tygodniach tylko jeden sondaż ośrodka Voxmeter, przeprowadzony na zlecenie duńskiej agencji prasowej Ritzau, dawał po raz pierwszy od listopada 2013 roku przewagę blokowi szefowej rządu, wskazując, że na centrolewicę chce głosować 50,3 proc. ankietowanych.

"Dwadzieścia procent wyborców nie wie, na kogo odda głos w czwartkowych wyborach" - podkreśla Camilla Fjeldsoe, szefowa ośrodka TNS Gallup. W jej ocenie do samego końca głosy będą rozkładać się pół na pół, a o wyniku wyborów mogą zdecydować wyborcy Grenlandii i Wysp Owczych, którzy w większości sondaży nie są brani pod uwagę, a wprowadzą do nowego parlamentu po dwóch nowych deputowanych.

Coraz lepsze notowania sondażowe w ostatnich tygodniach rządzącej centrolewicy mogą wynikać z ogłoszenia pod koniec maja przez Thorning-Schmidt zakończenia kryzysu w Danii i zapowiedzią pakietu inwestycyjnego wartego w przeliczeniu 5,7 mld dolarów do 2020 roku, a także propozycją ograniczenia dostępu obcokrajowców do świadczeń socjalnych.

Rząd ogłosił też skorygowane w górę prognozy gospodarcze na najbliższe lata: duńska gospodarka, wcześniej doświadczona przez stagnację w UE, w 2015 roku ma wzrosnąć o 1,7 proc. i o 2 proc. w 2016 roku. Bezrobocie w Danii należy do najniższych w Europie i wynosi obecnie 4,8 proc.

Z kolei blokowi partii opozycyjnych nie sprzyja jego lider, Rasmussen, który w ostatnim czasie pogorszył swe i tak niezbyt dobre notowania u wyborców krytyką bezrobotnych, których oskarżył o brak inicjatywy w szukaniu pracy. Do rządzenia jego partia Venstre potrzebowałaby wsparcia antyimigracyjnej Duńskiej Partii Ludowej, która w ubiegłym roku wygrała w Danii wybory do Parlamentu Europejskiego.(PAP)


© foto: pixabay.com