Strona główna Ogłoszenia Przydatne linki Kontakt 17 Wrzesień 2019
EUROPA WALCZY Z EMISJĄ SPALIN

KOPENHAGA WOLNA OD DIESLI?

Burmistrz Kopenhagi Frank Jensen planuje wprowadzić przepis zakazujący poruszania się po stolicy Danii autom z silnikiem wysokoprężnym czyli popularnym dieslom. Ustawa miałaby obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku, wcześniej jednak musiałby ją zatwierdzić duński parlament.


Kopenhaga, na wzór wielu europejskich metropolii, opracowała program mający na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenia emisji spalin. Podobne inicjatywy powstały między innymi w Oslo, Paryżu, Amsterdamie, Helsinkach, Madrycie, Londynie czy czeskiej Pradze. Nawet władze Niemiec, które przecież mocno rozwijają technologię silników wysokoprężnych i są jednymi ze światowych liderów w tej dziedzinie, zapowiedziały niedawno, że mimo przewidywanych strat dla krajowej gospodarki, także i one zamierzają wprowadzać w życie bardziej proekologiczne przepisy. W Hamburgu ma powstać strefa całkowicie niedostępna dla aut, która w 2035 roku ma obejmować 40 proc. miasta. Inne niemieckie aglomeracje, w tym najbardziej zanieczyszczone Monachium, myślą o wprowadzeniu podobnych rozwiązań.

Póki co w duńskim parlamencie nie ma jednomyślnego poparcia dla pomysłu burmistrza Jensena, choć politycy są zgodni, że należy jak najszybciej uporać się z problemem zbyt wysokiej emisji spalin w stolicy Danii.
- Planujemy wprowadzenie "stref czystego powietrza" na terenie Kopenhagi, chcemy też nakazać kierowcom stosowanie filtrów - zapowiada Rasmus Prehn, rzecznik prasowy ds. Transportu w Socialdemokratiet w wywiadzie dla Ekstra Bladet - Sądzę, że wprowadzenie z dnia na dzień całkowitego zakazu ruchu dla aut z silnikami diesla byłoby nie w porządku wobec właścicieli tych pojazdów - dodaje.

Burmistrz Frank Jensen zamierza wkrótce wprowadzić ograniczenie liczby pieców opalanych drewnem w mieście, przyspieszyć wymianę autobusów z silnikami wysokoprężnymi na elektryczne oraz wesprzeć rozwój transportu wodnego.

Według szacunków co roku w wyniku zanieczyszczenia powietrza umiera w Kopenhadze 540 osób.

© foto: pixabay.com
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
POMOC DLA ANI
...

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu