Strona główna Ogłoszenia Przydatne linki Kontakt 17 Wrzesień 2019
TANIO I Z POMYSŁEM

MARKET INNY NIŻ WSZYSTKIE

Kiedy w lutym bieżącego roku przy Amagerbrogade otwierano pierwszy w Kopenhadze sklep WeFood z przeterminowanymi produktami żywnościowymi, nikt nie przypuszczał, że będzie się on cieszył aż tak wielkim zainteresowaniem. Powstają zatem kolejne!

Duńska organizacja pozarządowa DanChurchAid, koordynator i pomysłodawca projektu, w ramach walki z marnotrawieniem żywności nawiązała współpracę z największymi sieciami handlowymi, importerami i hurtownikami, którzy systematycznie przekazują wolotariuszom organizacji nadwyżki towarów wycofanych ze standardowej sprzedaży (m.in. ze względu na upływający termin ważności czy uszkodzone opakowanie). Towary takie trafiają właśnie do marketów WeFood, gdzie sprzedawane są po mocno obniżonych cenach w stosunku do ich wartości, zaś zyski ze sprzedaży zasilają w całości potrzeby organizacji charytatywnych. Klientami sieci WeFood, co wydaje się zrozumiałe, stali się przede wszystkim imigranci, osoby bezrobotne i mniej zarabiające, choć spotkać można również konsumentów nieco bardziej zamożniejszych, czynnie wspierających akcję z pobudek osobistych lub zwyczajnie chcących zaoszczędzić..

Pomysł DanChurchAid okazał się strzałem w dziesiątkę. W pierwszych trzech miesiącach działalności marketu na Amager sprzedano ponad 25 ton żywności, jednak akcja rozwinęła się na tyle, że zaistniała potrzeba stworzenia kolejnego sklepu. Otwarto go właśnie w dzielnicy Nørrebro. W niedalekiej przyszłości ma powstać kilka nowych sklepików. W 2017 roku WeFood prawdopodobnie pojawi się w Århus.

Asortyment sklepu uzależniony jest od tego, co aktualnie uda się pozyskać przez wolontariuszy, dlatego wybierając się do WeFood należy pamiętać, iż nie jest to typowy market spożywczy. Kiedy jednego dnia dominować będą makarony czy nabiał, kiedy indziej możemy tam zastać tam głównie pieczywo, owoce lub mięso. Jednego możemy być pewni - atrykuły dostępne w sprzedaży sklepu są każdorazowo sprawdzane pod względem ich przydatności do spożycia, bowiem według duńskiego ustawodawstwa tylko takie produkty mogą znajdować się w sprzedaży. Z drugiej strony data ważności traktowana jest tu umownie, co sprawia, że towar kilka dni po jej upływie, według przepisów nie staje się od razu "niejadalny". W Polsce wygląda to niestety inaczej.

Szacuje się, że na świecie każdego roku marnuje się około 1,3 miliarda żywności. Taka ilość jedzenia mogłaby z powodzeniem zaspokoić potrzeby wszystkich głodujących na naszej planecie, których według ostrożnych danych ONZ jest mniej więcej 800 milionów.


Oto krótki film reklamujący tę cenną i pożyteczną inicjatywę:

© foto: Igor Ovsyannykov/pixabay.com
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
POMOC DLA ANI
...

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu