Strona główna Ogłoszenia Przydatne linki Kontakt 17 Wrzesień 2019
NOWY RAPORT WORK SERVICE
SPORA CZĘŚĆ POLAKÓW ROZWAŻA EMIGRACJĘ

Prawie co piąty (19 proc.) aktywny lub potencjalny uczestnik rynku pracy w Polsce rozważa emigrację zarobkową - wynika z najnowszego raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków”. To grupa 4 mln osób, czyli prawie 13 proc. całej dorosłej populacji Polski.

Wynik ten jest o 4 p.p. wyższy w porównaniu z poprzednią edycją badania nt. migracji zarobkowych Polaków.
O wyjeździe za granicę myślą przede wszystkim osoby młode – aż 62 proc. z nich ma od 18 do 24 lat. Z wiekiem chęć emigracji słabnie. W grupie wiekowej 25-44 lata o wyjeździe myśli 23 proc. osób, zaś powyżej 45 lat – już „tylko” 12 proc. Większość z chętnych do wyjazdu to osoby z podstawowym wykształceniem – 32 proc. Niewiele mniej, bo 29 proc., to osoby z wykształceniem średnim. Mniej, choć wciąż stosunkowo dużo, to absolwenci szkół wyższych – 20 proc. oraz absolwenci szkół zawodowych – 19 proc.

Co ciekawe, wyjazd za granicę w celach zarobkowych rozważają najczęściej osoby zatrudnione na cały etat w Polsce – to 33 proc. 24 proc. i 27 proc. to osoby będące jeszcze w trakcie nauki i osoby bezrobotne. Znacznie mniejszy odsetek chętnych do wyjazdu odnotowano wśród pracujących na umowę zlecenie, dzieło i zatrudnionych na niepełny etat lub samozatrudnionych – odpowiednio 9 i 5 proc.

Jeśli chodzi o miesięczne dochody chętnych do emigrowania, zdecydowanie dominowały osoby wskazujące na brak dochodów (53 proc.). Prawie jedna czwarta (24 proc.) to osoby zarabiający poniżej 2000 tys. zł.

Decyzję o emigracji podejmują najczęściej mieszkańcy wsi (38 proc.) oraz mieszkańcy miast do 100 tys. mieszkańców (33 proc.).

„Migracje zarobkowe są naturalnym zjawiskiem w zglobalizowanej gospodarce i przy otwartych granicach. Perspektywa wyższego wynagrodzenia i większy komfort życia sprawiają, że Polacy rozważają emigrację, szczególnie, że są cenieni w świecie za wysokie kwalifikacje, pracowitość i profesjonalizm. Dlatego chętnie są zatrudniani przez zagranicznych pracodawców” – mówi Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.

Najczęstszym celem migracji wśród europejskich krajów są Niemcy – 34 proc. wskazań. Na drugim miejscu, choć znacznie niżej, uplasowała się Wielka Brytania – 18 proc. wskazań. Daleko za tymi krajami znalazły się takie państwa, jak Holandia, Hiszpania czy Norwegia (odpowiednio 6,5 i 4 proc.).

„Bliskość geograficzna, a także otwarty rynek i uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i rozliczaniem pracy ma duży wpływ na decyzje Polaków odnośnie kierunków wyjazdu. Po raz drugi Niemcy wyprzedziły Wielką Brytanię, na co wpływ mogło mieć wprowadzenie u naszego zachodniego sąsiada ustawowej płacy minimalnej na poziomie 8,5 euro, a także stosunkowo bliska odległość z miejsca pracy do domu rodzinnego – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Sernice.
Jak długo?

28 proc. badanych chciałoby wyjechać na okres 3 miesięcy. Znacząco spadła liczba osób gotowych wyjechać za granicę na stałe – 17 proc. W poprzedniej edycji badania było to aż 27 proc. Przeszło co piąta osoba (20,4 proc.) planuje emigrację na kilka lat.

Ankietowani pytani o powody emigracji, w zdecydowanej większości wskazywali na możliwość wyższych zarobków niż w Polsce (78,8 proc.). Całkiem duży odsetek osób wskazywał również na wyższy standard życia niż w Polsce (58,9 proc.). Trzecim w kolejności wskazaniem była możliwość podróżowania i zwiedzania świata (44 proc.).

Wbrew powszechnej opinii, nieznajomość języków obcych znalazła się dopiero na trzecim miejscu (23,8 proc.) wśród największych barier w emigracji. Największymi problemami planujących wyjazd były zdecydowanie przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce (70,6 proc.) oraz – co zaskakujące - atrakcyjna praca w kraju (36,9 proc.).


© foto: Michael Gaida/pixabay.com
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
POMOC DLA ANI
...

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu