Strona główna Ogłoszenia Przydatne linki Kontakt 22 Październik 2019
STARE DOWODY OSOBISTE TO JUŻ HISTORIA
WYMIANA DOKUMENTÓW KONTRA SYSTEM

Od 1 marca 2015 roku urzędy gmin w całej Polsce rozpoczynają wydawanie mieszkańcom nowych, zmienionych dowodów osobistych. Tego dnia rozpocznie także działanie nowy system komputerowy, który będzie odpowiedzialny za ich wydawanie. Lokalne urzędy boją się, czy system ten zadziała, zachęcają więc do wymiany dowodu jeszcze przed 1 marca.

Nowe dowody, to problem także dla osób podróżujących za granicę, do innych państw Unii Europejskiej. Polska dopiero niedawno dostarczyła do Brukseli wzory nowego dokumentu. Mogą one nie dotrzeć do policji w państwach członkowskich, a osoba okazująca się takim dokumentem może mieć poważne problemy. Jak to działa? Kiedy policja innego państwa legitymuje obywatela polskiego sprawdza jego dowód w tablicach wzorów dokumentów. Jeśli nowego dowodu tam nie ma następuje zatrzymanie plastikowej karty wraz z właścicielem do wyjaśnienia. W skrajnych przypadkach polskiemu obywatelowi może grozić deportacja, bo służby danego państwa nie będą wiedziały na pewno, czy może on przebywać w strefie Schengen.

Wzory nowych dowodów osobistych nie będą już zawierały informacji o kolorze oczu, wzroście, czy adresie zameldowania. Z tym ostatnim brakiem mogą być spore problemy. Wiele instytucji w Polsce i za granicą wymaga bowiem podania aktualnego adresu zameldowania. Choć wiele z nich już zapowiedziało, że będzie honorowało oświadczenia o meldunku, to jednak może się okazać, że niezbędne będzie zaświadczenie z urzędu gminy.


© foto: AC/dk.wirtualnie
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
POMOC DLA ANI
...

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu