Strona główna Ogłoszenia Przydatne linki Kontakt 22 Październik 2019
DUŃSKA SŁUŻBA ZDROWIA - PORADNIK
ABC POLSKIEGO PACJENTA

Zapewne wielu z Was zmogła kiedyś choroba, ulegliście wypadkowi, doznaliście jakiegoś urazu i chcąc nie chcąc byliście zmuszeni osobiście przekonać się o skuteczności usług służb medycznych. Przygotowaliśmy garść informacji i porad odnośnie tego, jak to wygląda w Danii i w jaki sposób funkcjonuje tamtejsza służba zdrowia.

Na początek kilka słów o tym, komu właściwie przysługuje bezpłatne leczenie na terenie Królestwa Danii? Otóż, uprawnionymi do tego typu usług są wszyscy Ci Polacy, którzy albo posiadają ważną polską kartę EKUZ (więcej TUTAJ) , albo podjęli legalne zatrudnienie w Danii i zostali wpisani do Krajowego Rejestru Ludności (Folkeregistret). Osoby takie otrzymują tzw. numer CPR (numer, który jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL - otrzymuje się go dożywotnio). Dokumentem, który uprawnia nas do nieodpłatnej opieki medycznej, jest tzw. żółta karta (Sugesikreskort). Staramy się o nią w urzędzie gminy odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania. Na karcie znajdują się nasze podstawowe dane: imię, nazwisko, adres oraz numer CPR, a także dane lekarza pierwszego kontaktu, którego wybieramy z chwilą wpisu do ewidencji ludności. Żółtą kartę należy zawsze posiadać przy sobie!

Wizytę lekarską w przychodni umawiamy telefonicznie, a czas oczekiwania na przyjęcie nas przez lekarza rodzinnego wynosi mniej więcej 3-4 dni. Pamiętajmy jednak, że w nagłych przypadkach lekarz zobowiązany jest przyjąć nas niezwłocznie. W przypadku, gdy nasz stan zdrowia wymaga natychmiastowej hospitalizacji, skierowani zostajemy do placówki, którą (identycznie jak w przypadku lekarza) uprzednio sobie wybraliśmy.

To, co na pewno zaskoczy każdego naszego rodaka po przybyciu do duńskiego szpitala, to przede wszystkim: wysoki standard usług, możliwość wyboru dowolnego posiłku z jadłospisu, przestronne i czyste sale (maksymalnie 4-osobowe) oraz przyjazna i miła opieka. Nie na miejscu jest tutaj wręczanie jakichkolwiek "kopert" czy drobnych upominków personelowi placówki, albowiem Duńczycy nie uznają żadnych przejawów przekupstwa. Zjawisko korupcji w Danii praktycznie nie istnieje, ponieważ wysokość pensji i dopłat na medycynę ze strony Skarbu Państwa okazują się jak najbardziej wystarczające. W grę wchodzą także olbrzymie restrykcje, jakie w przypadku przyjęcia korzyści majątkowych groziłyby personelowi takiego szpitala.

Podobnie jak w Polsce, tak i w Danii działa zintegrowany system alarmowy (tel. 112) Korzystamy oczywiście z niego tylko w uzasadnionych przypadkach. Każda duńska karetka wyposażona jest w komputer, który na podstawie żółtej karty identyfikuje chorego, następnie przesyła odpowiednie informacje do szpitala i do lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki temu przy pierwszej kontroli od chwili wyjścia ze szpitala nasz rodzinny lekarz będzie posiadał całą niezbędną wiedzę dotyczącą naszego wypadku i przebiegu leczenia szpitalnego.

Pacjent, który trafia ambulansem do szpitala z nagłego wezwania, niezwłocznie zostaje przebadany i zdiagnozowany. Jeśli lekarz dyżurny stwierdzi, że hospitalizacja pacjenta nie jest konieczna, osoba taka ma zapewniony powrót do miejsca zamieszkania, a koszty transportu pokrywa w całości szpital.

Niestety, jeśli chodzi o opiekę stomatologiczną, jest ona bezpłatna tylko dla dzieci i młodzieży poniżej 18-ego roku życia. Osoby dorosłe muszą za tę usługę zapłacić z własnej kieszeni.


© foto: pixabay.com
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
POMOC DLA ANI
...

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu