Strona główna Ogłoszenia Przydatne linki Kontakt 22 Październik 2019
EDUKACJA ZA GRANICĄ, CZYLI...
DUŃSKA SZKOŁA JEST OK!

Polscy pracownicy, po okresie aklimatyzacji i względnej stabilizacji, jaką osiągnęli pracując na terenie Danii, zaczynają często realnie myśleć o sprowadzeniu z kraju najbliższej rodziny. Wiąże się to zazwyczaj z koniecznością znalezienia swojemu dziecku odpowiedniej szkoły.

Nasza pociecha po przyjeździe z Polski powinna, a wręcz ma obowiązek podjąć naukę w jednej z duńskich placówek edukacyjnych, postanowiliśmy więc przygotować kilka rad i informacji dla wszystkich tych, których powyższy temat dotyczy, a którzy niekoniecznie wiedzą, od czego zacząć... Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakiej szkoły chcemy zapisać swoją pociechę? Mamy do wyboru Szkołę Polską, działającą pod patronatem Ambasady RP w Kopenhadze, oraz szereg szkół międzynarodowych, które mimo obaw wielu emigrantów, doskonale przygotowują ich pociechy przede wszystkim z zakresu nauki języka duńskiego, którego znajomość to tutaj niewątpliwie podstawa. W efekcie po pewnym czasie młodzi ludzie szybciej integrują się z tutejszymi rówieśnikami, nabierają pewności w tej początkowo niełatwej dla nich sytuacji.

W odróżnieniu do polskich szkół, nauka w szkołach funkcjonujących na terenie Królestwa Duńskiego wg jego praw obowiązkowa jest przez okres 9 lat. System bezpłatnej edukacji w powszechnym szkolnictwie obejmuje jednoroczną klasę przedszkolną (odpowiednik polskiej "zerówki"), 9-klasową naukę w szkole podstawowej oraz nieobowiązkową klasę 10-tą.
Szczegóły przyjęcia dziecka warto ustalać bezpośrednio ze szkołą, do której chce się zapisać pociechę, dobrze jednak znać kilka szczegółów zanim skontaktujemy się z placówką.

Przede wszystkim nie obawiajmy się zawczasu, że dziecko nie poradzi sobie z komunikacją między rówieśnikami czy nauczycielami. Z chwilą, gdy nasz syn lub córka rozpoczynają naukę, szkoła weryfikuje ich umiejętności posługiwania się językiem urzędowym, a więc w naszym przypadku duńskim. Każdy uczeń w razie jakichkolwiek problemów objęty jest takim programem nauki, który pozwoli mu bezstresowo podejść do zajęć i szkoła bądź inna placówka zapewniają w razie potrzeby dodatkowe lekcje z nauki tutejszego języka. Dotyczy to zresztą również innych przedmiotów. Warto również sprawdzić, czy gmina, w której mieszkamy, organizuje naukę języka polskiego. Dzieje się tak z reguły, gdy do szkoły, do której wybiera się nasze dziecko, uczęszcza więcej "maluchów" z Polski.

Dla młodszej części uczniów (do 4 klasy włącznie) szkoły organizują świetlice pozalekcyjne i zapewniają opiekę dzieciom tych rodziców, którzy z pewnych względów (najczęściej oczywiście ze względu na pracę) nie mogą odebrać dzieci ze szkoły zaraz po zajęciach. Świetlice takie są zazwyczaj czynne do późnych godzin popołudniowych i są nieodpłatne. Są gminy, które organizują tego typu opiekę również dla starszych uczniów, organizując coś na zasadzie warsztatów lub kursów dla młodzieży.

Każda szkoła duży nacisk kładzie na kontakt z rodzicem ucznia oraz na wspólne dążenie do odpowiedniego wykształcenia i wychowania dziecka, dlatego pamiętajmy, aby możliwie jak najczęściej brać udział w życiu szkoły, szczególnie w początkowym okresie nauki naszego dziecka. Niewątpliwie będzie miało to pozytywny wpływ na jego dalszą edukację, ale przede wszystkim pozwoli mu się odnaleźć w tej często nierozumianej przez nie, całkiem nowej sytuacji.


© foto: pixabay.com
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [2 Głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
POMOC DLA ANI
...

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu